ICAS Bulletin
Institute for Corean-American Studies, Inc.




September 23, 2008




Honorable Erlan A Idrissov

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
of the Republic of Kazakhstan
to the United States

to address

Kazakhstan's Nuclear Disarmament Experience:
A Global Model for Safer World

ICAS Fall Symposium: Humanity, Peace and Security

October 15, 2008 Wednesday 1:30 PM - 4:30 PM
Rayburn Office Building Room B 318
United States House of Representatives
Capitol Hill, Washington DC 20515

On-Line Registration



Dear Friend:

We are pleased to share with you that Ambassador Erlan A Idrissov will address "Kazakhstan's Nuclear Disarmament Experience: A Global Model for Safer World" at the ICAS Fall Symposium on October 15, 2008 in Washington DC.

Other confirmed speakers include Frank Jannuzi (Obama/Biden Senior Advisor; Professional Staff, US Senate Foreign Relations Committee) and Professor Lawrence R Klein ( ICAS Distinguished Fellow & ICAS Liberty Award recipient; Benjamin Franklin Professor of Economics Emeritus, University of Pennsylvania; Nobel Laureate).

Below is the Ambassador's CV.

1.Name:Erlan A. Idrissov
2.Nationality:Kazakh
3.Birth date
and place :
28 April 1959, Karkaralinsk city, Karagandy area
4.Education 1976-1981 - Moscow State Institute of International Relations of the MFA of the USSR, international economic relations department. Studied English and Urdu
1990-1992 - MFA of the USSR, Diplomatic Academy, international relations. Hindi and French
5.Work
experience
1981-1985 - worked in Pakistan for v/o "Tyazhpromexport" of the USSR State Committee on Economic Cooperation
1985-1990 - MFA of the Kazakh SSR.
1990-1992 - attended lectures in the Diplomatic Academy of the MFA of the USSR
1992-1995 - 1st secretary of the Permanent Mission of Kazakhstan to the UN, New York
1995-1996 - MFA of Kazakhstan - Head of the America Department; Ambassador-at-large
1996-1997 - Assistant to the President of Kazakhstan on international issues
January 1997 - First Vice-Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan
October 1999 - Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan
06.14.2002 - 07.04.2007 Ambassador of Kazakhstan to the United Kingdom
November 2002- July 2007 Ambassador of Kazakhstan to the Kingdom of Norway, Kingdom of Sweden and Ireland with residence in London Since July 4, 2007 - Ambassador of Kazakhstan to the USA
Since September 11, 2007 - Ambassador of Kazakhstan to the Federative Republic of Brazil with residence in Washington DC.
6.Marital
status
Married, wife - Nurilla A. Idrissova dob 1959
Son - Daniar, born on the 2nd of May, 1983.
Daughter - Aigerim, born on the 26th of August, 1986
Son Alzhan, born on the 22nd of July, 1998
7.Hobbies Lawn tennis, ice-hockey, golf, horse-riding, traveling
8.Clubs Royal Automobile Club (London, since 2004), University Club of Washington, DC (since 2008), Army Navy Country Club (since 2008), Georgetown Club (since 2008) Metropolitan Club (pending).
Thank you.

Sincerely,
Sang Joo Kim / signed
Sr. Fellow & Executive Vice President
ICAS




ICAS Home
Page
ICAS Fellow
Roster
Speakers &
Participants
Contact
ICAS
ICAS
Lectures